
Mit-hogyan-miért?
Áttekintő-alapozó jógatanfolyam
Egy lehetséges út az önismereten keresztül az önmegtagadástól az önelfogadáson át az önmegvalósításig.
Legtöbbünk az ászanagyakorlás által érkezik meg a jóga világába, holott az már a harmadik tag, ha a jóga nyolc lépcsőjét nézzük.
Oktatóként gyakran tapasztalom, hogy a jógaórákon a jóga elméleti-filozófiai aspektusainak bevonása erősen támogatja a gyakorlókat a fizikai szinten – hiszen a test a tudattal és a lélekkel egységet képez, így a gyakorlásunk és a megértésünk is akkor teljes, ha mindhárommal foglalkozunk. Éppen ezért, a teljesség, az egység megjelenítéséért az óráimon mindig jelen van a hatha jóga tradíció és a hagyomány minden ága, valamint a jógafilozófia és -pszichológia.
Órarendi óráim mellé most egy hiánypótló, áttekintő* jógatanfolyamot álmodtam meg, amely az érdeklődők számára erős alapokat biztosít a fizikai gyakorláshoz és az abban történő szintlépéshez, ugyanakkor támogatja a jóga filozófiájának megértését, amely örök körfogásként visszahat a fizikai szintre, amely aztán a mentális-érzelmi szintre és így tovább újra és újra.
*Fontos megjegyeznem, hogy minden egyes téma több éves, sőt, egy egész életen át tartó vizsgálódást, tanulmányozást is elbírna. Ezen tanfolyam a tanok megközelítését, az alapvetéseiknek áttekintő megismerését szolgálja!
Hiszem, hogy a jóga csodálatos világában mint fogaskerék érnek össze a tanok, az alapvetések, nekünk pedig csupán meg kell találnunk azt a pontot, ahol ebbe képesek vagyunk bekapcsolódni.
A tanfolyam során ezért 8 fontos témával foglalkozunk, melyek az önismereten keresztül az önmegtagadástól az önelfogadáson át az önmegvalósításig vihetnek.
Minden alkalom felépítése kb. 90 perc filozófiai előadás ahhoz kapcsolódó beszélgetéssel és kb. 90 perc gyakorlás (pranyama-ászana-jóga nidra/meditácó), melyek által az adott tematika egységben és mélyebb szinten is befogadható.
A tanfolyam felépítése:
8 ág: astanga, a jóga tagjai
Patanjali nyolc lépcsős jógafelosztása, ahol a külső és a belső tagok iránytűként szolgálnak életünk vezetésében. A jámák és a nijámák a magatartásunk, az ászana a fizikai test nevelésének, a pranayama az életerőirányítás, a pratjahara az érzékszervek visszavonásának, míg a dharana, a dhjana és a szamádhi a koncentráció, a meditáció és a megvilágosodás lépcsőin vezet keresztül.
Ászanafókusz: álló testhelyzetek I.
7 csakra: a jóga kis színese
A csakratan az energiaközpontokkal, azok minőségeivel és harmonizálásával foglalkozik. A muladhara (gyökér), a svadhistana (szakrális), manipura (napfonat), anahata (szív), dzsalandhara (torok), ajna (harmadik szem) és sahasrara (korona) csakra aktuális helyzete a jelen minőségeinket és az ebből eredő (ál)törvényszerűségeinket mutatja, míg tudásunk arra vonatkozólag, hogyan harmonizáljuk őket, az egyik legerősebb eszközünkké válhat.
Ászanafókusz: egyensúlyi testhelyzetek I.
6 tisztító gyakorlat: satkarma
A hattisztítás elemei ősi kriya módszerek a fizikai test és a figyelem, a mentális tér tisztítására és tisztán tartására. Ezen tan áttekintése remekül ábrázolja, hogy milyen erős a kapcsolat a test, a tudat és a lélek között, és hogy ezen dimenziókban milyen változatos eszközökkel dolgozhatunk.
Ászanafókusz: csavaró testhelyzetek I.
5 kósha: a létezés öt burka
Az öt burok az önazonosság szintjeiként értelmezhető, olykor belső akadályok, melyek elfedik a lélek fényét. Az anamaya kósa (táplálék), a pranayama kósa (energia), a manomaya kósa (elme), a vijnamaya kósa (tudás) és az anandamaya kósa (öröm) illúzióként kötnek és tudatos gyakorlásunk során mint a hagyma héját, úgy hántjuk le őket önmagunkról, mígnem a belső kicsi aranyember felragyog.
Ászanafókusz: ülő és fekvő testhelyzetek I.
4 fő jóga út: karma, bhakti, dnyána és rádzsa jóga
A tradícionális hatha jóga során rádzsa jógát, a királyi jógautat gyakoroljuk, az ömegvalósításhoz vezető utak között értékes tapasztalási lehetőséget tartogat számunkra az önzetlen cselekedetek jógája (karma), a szunnyadó istenszeretet felébresztése (bhakti) és a transzcendentális tudás elsajátítása (dnyana) is.
Ászanafókusz: álló testhelyzetek II.
3 gúna: minőségeink
A gúna az ősanyag maga, ezen értelmezésben pedig a gúnák tulajdonságok, melyek minden létezőben jelen vannak eltérő arányokban és ezen arányok határozzák meg megjelenő minőségeinket. A szattva (tisztaság), a radzsasz (erő) és a tamasz (tehetetlenség) a táplálkozástól a társaságunk megválasztásán át az egész életvitelünkben jelen van és hat arra, amilyenek éppen vagyunk. Megközelíthetőek mint fenttartó, építő és pusztító erők is.
Ászanafókusz: egyensúlyi testhelyzetek II.
2 égitest: Nap, Hold és az idegrendszer
A ha-tha jóga a Nap és a Hold jógája, itt pedig a két erőt a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszerrel azonosítjuk. Sejtszinten határozza meg a mindennapi működésünket az, hogy mikor, milyen módon és mennyi ideig funkcionál a test a szimpatikus vagy éppen a paraszimpatikus idegrendszer hatása alatt – tudásunk, képességünk pedig beavatkozni belső ösztönös folyamatainkba felbecsülhetetlen kincs az önirányításban.
Ászanafókusz: csavaró testhelyzetek II.
1 ség: Brahman és atman
A dualitás, a kettősség, sőt, az ezerféle megnyilvánultság látszat csupán. Megérkezés az egybe.
Ászanafókusz: ülő és fekvő testhelyzetek II.
Amennyiben kérdésed merül fel a tanfolyammal, annak felépítésével kapcsolatban, keress bizalommal: anett@hanumanjoga.hu
Jegyzetelésre alkalmas eszközöket igény szerint hozz magaddal, valamint jógázásra alkalmas öltözetben érkezz!
A tanfolyamon a részvétel alkalmanként is lehetséges, 7.000 Ft/foglalkozás.
Egyben megvásárolva a teljes tanfolyam 49.000 Ft, így egy alkalom ajándék számodra.
A tanfolyam időpontjai:
2025.04.26., szombat, 8.00-11.00 – 8 ág: astanga, a jóga tagjai
2025.04.27., vasárnap, 8.00-11.00 – 7 csakra: a jóga kis színese
2025.05.09., péntek, 17.30-20.30 – 6 tisztító gyakorlat: satkarma
2025.05.24., szombat, 8.00-11.00 – 5 kósha: a létezés öt burka
2025.05.25., vasárnap, 8.00-11.00 – 4 fő jóga út: karma, bhakti, dnyána és rádzsa jóga
2025.06.06., péntek, 17.30-20.30 – 3 gúna: minőségeink
2025.06.14., szombat, 8.00-11.00 – 2 égitest: Nap, Hold és az idegrendszer
2025.06.15., vasárnap, 8.00-11.00 – 1 ség: Brahman és atman
A tanfolyamon óráin való részvétel minden alkalommal bejelentkezéshez kötött! (Akár egységenként veszel részt, akár a teljes tanfolyam megvásárlása esetén.)