Barion Pixel

1027 Budapest

Erőd utca 16.
(Az utcáról nyílik a stúdió)

+36 20 481 2810

Online a nap 24 órájában jógázhatsz velünk!

Guru Purnima – a tanulás új éve

Mindannyiunknak vannak bizonyos meggyőződéseink és értékeink, amelyekhez ragaszkodunk. És mindannyiunk életében volt vagy van legalább egy mentor, aki megtanított minket arra, hogyan kell a jót keresni, jobbnak lenni, és megkülönböztetni a helyest a helytelentől. Az érték- és hitrendszer, amelyet belénk oltottak, a mentoraink erőfeszítései révén alakult ki, akik életünk gurui. A Guru Purnimát azoknak a guruknak szenteljük, akik megtanítanak minket arra, hogyan járjunk a helyes úton és hozzuk meg a helyes döntéseket az életünkben. A guru egy spirituális mentorra is utal, aki jobbá teszi az életünket, és tanításaival megvilágosít minket. 

Ez az új spirituális év kezdete, amikor a tanulás egy új éve elkezdődik. A Guru Purnima a Guru napja, azaz a világon létező legmagasabb rendű elv napja. Ez a bölcsesség és a tudás ünnepe.

Az ünnep történelmi és spirituális jelentőséggel bír, amely az ősi hagyományokban gyökerezik. Önvizsgálatra, spirituális fejlődésre és jótékonykodásra ösztönöz. Arra emlékezteti az embereket, hogy becsüljék és tiszteljék tanítóikat. Ezen a napon a keresők hálát adnak és odaadást mutatnak be gurujuknak, hogy megkapják áldását.

Mit jelent a Guru Purnima?

Gu = sötétség, tudatlanság, szenvedés, ru = fény, tudás, boldogság. Ilyenkor a sötétség eltűnik és megjelenik a fény. A guru szó, melynek szó szerinti jelentése a sötétség eloszlatója, olyan energiára utal, mely képes a sötétség, vagyis a nem-tudás, kilátástalanság, zavarodottság és céltalanság eloszlatására. 

A szanszkrit púrnimá szó pedig teliholdat jelent. A júliusi telihold napját guru púrnimának nevezik. Úgy tartják, ez év legfényesebb teliholdja, ami a spirituális tanítókat, a gurukat reprezentálja.  

Mikor ünnepeljük?

A Guru Purnima  a nyári napforduló utáni első teliholdra esik. Maharshi Véda Vjásza születésnapján ünneppeljük , akiről úgy tartják hogy a Brahma Szútrák írását is ezen a napon kezdte el. Véda Vjáasza a szerzője a négy Védának és a Mahábháratának is, amelynek egyik fejezete a Bhagavad Gítá, ami az emberi élet minden fontos kérdésére választ adó filozófiai párbeszéd. (Gyakran hindu bibliaként is emlegetik.)

A Guru Purnimát a buddhisták is ünneplik, a Buddha első prédikációjának napjaként tartják.

A sötétség eloszlik

A guru púrnimá különleges alkalom, mert  ezen a napon a guruk bőséggel osztják az áldást mindenkinek, aki nyitott szívvel és őszintén fordul hozzájuk.

A Guru Tattva isteni elve eltávolítja a sötétséget és megvilágít mindent. A Guru Purnima a Fény ünnepe és minden olyan ünnep a világon, amely kapcsolódik a fényhez, a Guru Purnimából származik. Ez a fény, ez a láng a Parabrahma, a Legfelsőbb. Enélkül a fény nélkül a tudatlanság sötétségét nem lehetséges eltávolítani. Ezen a napon a Mesterekhez imádkozunk. Az ő áldásuk nélkül nem lehetséges a felszabadulás.  

“Olyannak kell lenned, mint egy fényes láng, mindenki kapjon tőled fényt, bárki is jöjjön hozzád. Hadd folyjon a szeretet folyama! Ha elmész valahova, menjen veled a fény és a szeretet is! Kegyelmeddel öleld magadhoz a gyengéket és a boldogtalanokat! Áraszd rájuk áldásodat! Az áldás és a kegyelem bennünk lakozik. Légy irgalmas magadhoz és mindenki máshoz! Ne gondolkodj negatívan, ne beszélj negatívan! Mindenkire pozitívan gondolj, mindenkiről pozitívan beszélj, – ez a te irgalmasságod. Isten nem beszél senkiről sem negatívan, mert az ő természete a tiszta kegyelem és irgalom. Ám tebelőled gyakran csak szemét jön ki. Gurudev benned lakozik, de egy alvó állapotban. Hozd el a gyertyát énhozzám, én majd megérintem és meggyújtom. De a te gyertyád nagyon poros és a kanóc is nedves. Mi ez a por? Gyűlölet, féltékenység, harag. Néha az elme annyira negatív, hogy saját magad ellenségévé válik. Legalább tenmagadhoz legyél kedves! Rakj ki elmédből minden negatív gondolatot és kétséget! Csak te magad tudsz magadon segíteni, senki más nem képes rajtad segíteni! Tisztítsd magad! A spiritualitás jelentése világosság, tisztaság. Koncentrálj mantrád hangjára és ne hagyd, hogy megint negatív rezgések hatoljanak be az elmédbe!”

Szokások

Az ünnepet spirituális tevékenységek és rituálék, például púdzsa (felajánlási szertartás) vagy szatszang jellemzik, és úgy tartják, hogy ez egy különleges nap a szádhaka (törekvő, jógagyakorló) számára. Hagyományosan ezen a napon a vándorló spirituális mesterek és tanítványaik megállnak egy helyen, hogy a Brahma-szútrákat tanulmányozzák és védikus beszélgetéseket folytassanak.

Mit tegyünk és mit tegyünk ezen a napon?

Mit tegyünk:

  1. Fejezd ki a háládat:
    Mutass hálát és tiszteletet tanáraidnak és mentoraidank, akár szavakkal, tettekkel vagy púdzsa rituálékkal.
  2. Púdzsa:
    Sokak különleges púdzsát végeznek gurujuk számára, virágokat, gyümölcsöket, édességeket ajánlanak fel, és mantrákat énekelnek.
  3. Meditálj és elmélkedj:
    Hogy kapcsolódj belső énedhez és jobban megértsd Gurud tanításait.
  4. Jótékonyság és mások szolgálata:
    Vegyél részt jótékony cselekedetben és szolgálatban. Akkor tiszteled igazán Gurud tanításait, ha segítesz bármilyen formában azokon, akik rászorulnak segítségdre. Egy apró kedvesség is rengeteget számít. 
  5. Olvas szentírást, vagy sorokat bölcsek tollából:
    Szent szövegek és írások olvasása és elmélyítése segít elsajátítani a Guru bölcsességét.
  6. Böjtölés:
    Néhány hívő böjtöl, hogy megtisztuljon testileg és lelkileg.
  7. Kérj áldást:
    Ha lehetséges, látogasd meg Gurudat, vagy más módon lépj vele kapcsolatba, hogy áldását és útmutatását kérjük.

Mit kerüljünk el:

  1. Negatív gondolkodás:
    Tartózkodj a negatív gondolatoktól vagy érzésektől. Jellemezze a napod pozitivitás és spirituális.
  2. Kritika: 
    Ne kritizálj vagy beszélj rosszat másokról. Legyen a viselkedésed tiszteletteljes és alázatos minden élőlény felé, beleértve magadat is..
  3. Káros szokások hajszolása:
    Kerüld a túlzásokat, mint például a túlzott evés, ivás vagy felesleges tevékenységek. A fókuszod legyen a spiritualitáson és az önfegyelmen.
  4. Tiszteletlenség:
    Ne légy tiszteletlen Gurud és a tanításai iránt. Még ha nem is értesz egyet, alázattal közelíts.
  5. Lustaság
    Kerüld a lustaságot és az elégedetlenséget. Aktívan vagyél részt spirituális gyakorlatokban és tanulásban.

Ünnepi mantra

Az ünnephez tartozó mantra (amit gyakran én is éneklek az óráimon) fonetikus átírása a következő:

Gurur brahmá gurur viṣṇur gurur dévo mahésvaraḥ,
guruḥ szaksát parabrahma taszmai srí guravé namah

Jelentése:

A teremtésünk az a guru (Brahma – a teremtés ereje); életünk időtartama az a guru (Visnu – a megőrzés ereje); megpróbáltatásaink, megpróbáltatásaink, betegségeink, szerencsétlenségek és a test halála az a guru (devo Maheshwara – a pusztítás vagy átalakítás ereje). Van egy guru a közelben (Guru Sakshat) és egy guru, ami a túlvilágon túl van (param Brahma). Felajánlásomat (tasmai) a sötétségem, tudatlanságom gyönyörű (shri) eltávolítójának teszem; (Guru) előtted meghajolok és neked ajánlom az életemet (namah).

A mantra utolsó sorában azt kérjük, hogy felismerjük a gurut, amikor megjelenik. Csak akkor remélhetjük, hogy valaha is találkozhatunk az igazi guruval, ha el tudjuk engedni önzésünket, büszkeségünket, az elismerés iránti igényünket és a vágyunkat és képesek vagyunk önzetlenül cselekedni.

“Mindenkit hagyni kell, hogy képességei, megértése és vérmérséklete szerint tegye meg az utat! Azon az ösvényen fog igaz gurujával találkozni.”

Oszd meg bejegyzésünket!

Kövess minket a Facebookon!

További cikkeink

Ideje hazatalálni önmagadhoz

Januárban az „otthon” témakörét járjuk körül – na most nem feltétlenül a fizikai térre gondolok, ahol egy hosszú nap után ledobod a cipőd és bedőlsz

hu_HUMagyar

Időpontfoglalás

Kedves Jógázó!

Időpontfoglalása sikeres. Szeretettel várjuk a megadott időpontban.

Hanumán Jóga