Mindannyiunknak vannak bizonyos meggyőződéseink és értékeink, amelyekhez ragaszkodunk. És mindannyiunk életében volt vagy van legalább egy mentor, aki megtanított minket arra, hogyan kell a jót keresni, jobbnak lenni, és megkülönböztetni a helyest a helytelentől. Az érték- és hitrendszer, amelyet belénk oltottak, a mentoraink erőfeszítései révén alakult ki, akik életünk gurui. A Guru Purnimát azoknak a guruknak szenteljük, akik megtanítanak minket arra, hogyan járjunk a helyes úton és hozzuk meg a helyes döntéseket az életünkben. A guru egy spirituális mentorra is utal, aki jobbá teszi az életünket, és tanításaival megvilágosít minket.
Ez az új spirituális év kezdete, amikor a tanulás egy új éve elkezdődik. A Guru Purnima a Guru napja, azaz a világon létező legmagasabb rendű elv napja. Ez a bölcsesség és a tudás ünnepe.
Az ünnep történelmi és spirituális jelentőséggel bír, amely az ősi hagyományokban gyökerezik. Önvizsgálatra, spirituális fejlődésre és jótékonykodásra ösztönöz. Arra emlékezteti az embereket, hogy becsüljék és tiszteljék tanítóikat. Ezen a napon a keresők hálát adnak és odaadást mutatnak be gurujuknak, hogy megkapják áldását.
Mit jelent a Guru Purnima?
Gu = sötétség, tudatlanság, szenvedés, ru = fény, tudás, boldogság. Ilyenkor a sötétség eltűnik és megjelenik a fény. A guru szó, melynek szó szerinti jelentése a sötétség eloszlatója, olyan energiára utal, mely képes a sötétség, vagyis a nem-tudás, kilátástalanság, zavarodottság és céltalanság eloszlatására.
A szanszkrit púrnimá szó pedig teliholdat jelent. A júliusi telihold napját guru púrnimának nevezik. Úgy tartják, ez év legfényesebb teliholdja, ami a spirituális tanítókat, a gurukat reprezentálja.
Mikor ünnepeljük?
A Guru Purnima a nyári napforduló utáni első teliholdra esik. Maharshi Véda Vjásza születésnapján ünneppeljük , akiről úgy tartják hogy a Brahma Szútrák írását is ezen a napon kezdte el. Véda Vjáasza a szerzője a négy Védának és a Mahábháratának is, amelynek egyik fejezete a Bhagavad Gítá, ami az emberi élet minden fontos kérdésére választ adó filozófiai párbeszéd. (Gyakran hindu bibliaként is emlegetik.)
A Guru Purnimát a buddhisták is ünneplik, a Buddha első prédikációjának napjaként tartják.
A sötétség eloszlik
A guru púrnimá különleges alkalom, mert ezen a napon a guruk bőséggel osztják az áldást mindenkinek, aki nyitott szívvel és őszintén fordul hozzájuk.
A Guru Tattva isteni elve eltávolítja a sötétséget és megvilágít mindent. A Guru Purnima a Fény ünnepe és minden olyan ünnep a világon, amely kapcsolódik a fényhez, a Guru Purnimából származik. Ez a fény, ez a láng a Parabrahma, a Legfelsőbb. Enélkül a fény nélkül a tudatlanság sötétségét nem lehetséges eltávolítani. Ezen a napon a Mesterekhez imádkozunk. Az ő áldásuk nélkül nem lehetséges a felszabadulás.
Szokások
Az ünnepet spirituális tevékenységek és rituálék, például púdzsa (felajánlási szertartás) vagy szatszang jellemzik, és úgy tartják, hogy ez egy különleges nap a szádhaka (törekvő, jógagyakorló) számára. Hagyományosan ezen a napon a vándorló spirituális mesterek és tanítványaik megállnak egy helyen, hogy a Brahma-szútrákat tanulmányozzák és védikus beszélgetéseket folytassanak.
Mit tegyünk és mit tegyünk ezen a napon?
Mit tegyünk:
- Fejezd ki a háládat:
Mutass hálát és tiszteletet tanáraidnak és mentoraidank, akár szavakkal, tettekkel vagy púdzsa rituálékkal. - Púdzsa:
Sokak különleges púdzsát végeznek gurujuk számára, virágokat, gyümölcsöket, édességeket ajánlanak fel, és mantrákat énekelnek. - Meditálj és elmélkedj:
Hogy kapcsolódj belső énedhez és jobban megértsd Gurud tanításait. - Jótékonyság és mások szolgálata:
Vegyél részt jótékony cselekedetben és szolgálatban. Akkor tiszteled igazán Gurud tanításait, ha segítesz bármilyen formában azokon, akik rászorulnak segítségdre. Egy apró kedvesség is rengeteget számít. - Olvas szentírást, vagy sorokat bölcsek tollából:
Szent szövegek és írások olvasása és elmélyítése segít elsajátítani a Guru bölcsességét. - Böjtölés:
Néhány hívő böjtöl, hogy megtisztuljon testileg és lelkileg. - Kérj áldást:
Ha lehetséges, látogasd meg Gurudat, vagy más módon lépj vele kapcsolatba, hogy áldását és útmutatását kérjük.
Mit kerüljünk el:
- Negatív gondolkodás:
Tartózkodj a negatív gondolatoktól vagy érzésektől. Jellemezze a napod pozitivitás és spirituális. - Kritika:
Ne kritizálj vagy beszélj rosszat másokról. Legyen a viselkedésed tiszteletteljes és alázatos minden élőlény felé, beleértve magadat is.. - Káros szokások hajszolása:
Kerüld a túlzásokat, mint például a túlzott evés, ivás vagy felesleges tevékenységek. A fókuszod legyen a spiritualitáson és az önfegyelmen. - Tiszteletlenség:
Ne légy tiszteletlen Gurud és a tanításai iránt. Még ha nem is értesz egyet, alázattal közelíts. - Lustaság
Kerüld a lustaságot és az elégedetlenséget. Aktívan vagyél részt spirituális gyakorlatokban és tanulásban.
Ünnepi mantra
Az ünnephez tartozó mantra (amit gyakran én is éneklek az óráimon) fonetikus átírása a következő:
Gurur brahmá gurur viṣṇur gurur dévo mahésvaraḥ,
guruḥ szaksát parabrahma taszmai srí guravé namah
Jelentése:
A teremtésünk az a guru (Brahma – a teremtés ereje); életünk időtartama az a guru (Visnu – a megőrzés ereje); megpróbáltatásaink, megpróbáltatásaink, betegségeink, szerencsétlenségek és a test halála az a guru (devo Maheshwara – a pusztítás vagy átalakítás ereje). Van egy guru a közelben (Guru Sakshat) és egy guru, ami a túlvilágon túl van (param Brahma). Felajánlásomat (tasmai) a sötétségem, tudatlanságom gyönyörű (shri) eltávolítójának teszem; (Guru) előtted meghajolok és neked ajánlom az életemet (namah).
A mantra utolsó sorában azt kérjük, hogy felismerjük a gurut, amikor megjelenik. Csak akkor remélhetjük, hogy valaha is találkozhatunk az igazi guruval, ha el tudjuk engedni önzésünket, büszkeségünket, az elismerés iránti igényünket és a vágyunkat és képesek vagyunk önzetlenül cselekedni.
“Mindenkit hagyni kell, hogy képességei, megértése és vérmérséklete szerint tegye meg az utat! Azon az ösvényen fog igaz gurujával találkozni.”