A néphit szerint a Mikulás egy vidám öregember, aki az ünnepek alatt ajándékokat visz gyermekeknek és felnőtteknek, ha azok megérdemlik.
Számos kutatás szerint azonban aggodalomra van ok a szorgos Mikulás egészségével kapcsolatban.
Hazánkban minden tizedik embert, azaz közel 1 millió magyart érint a csontritkulás, de még a törést szenvedett betegek fele sincs tisztában az állapotával.
„Magyarországon minden ötödik 50 év feletti nőnek van csontritkulása, azonban 65%-uk nem kapja meg a szükséges terápiát – derül ki az International Osteoporosis Foundation (IOF) 29 európai országra kiterjedő friss jelentéséből. A betegség, bár tünetmentesen fejlődik ki, olyan mértékben növeli a csontok törékenységét, hogy rokkantságot vagy korai halált okozó csonttörésekhez is vezethet. A kutatás ugyanakkor arra is rámutat, hogy az osteoporosis szövődményei megelőzhetők, és minden országban a helyi sajátosságokat figyelembe véve kell keresni a megoldás lehetőségeit.
A kutatás szerint 2019-ben 86.000 csontritkuláshoz köthető törés történt Magyarországon, ami óránként közel 10 törést jelent, vagyis nagyjából minden 6. percben bekövetkezik egy ilyen csonttörés.” Forrás: Pharmindex
Egy, az USA-ban végzett vizsgálat szerint az esések a 65 év feletti személyeknél a sérülések és kórházi kezelések vezető okai közé tartoznak. A 65 év feletti személyek egyharmada esik el évente, és minden ötödik esés súlyos sérülést okoz.
A Mikulás, ahogyan mi látjuk, már nem fiatal, ráadásul jeges háztetők és kémények között járkál, erősen ki van téve az esés veszélyeinek. A nehéz zsák, amelyben ajándékokat cipel, és a ruhája még tovább rontják a helyzetét.
Az USA tanulmány 17 fiatal „Mikulás” neuromuszkuláris teljesítményét elemezte, adatokat gyűjtve az álló egyensúlyról és a járásról, jelmezzel és 20 kg-os zsákok cipelése közben is. A Mikulás-utánzatokat arra is megkérték, hogy állva és járás közben végezzenek „kognitív interferenciafeladatokat”, például betűzzék a rénszarvasok neveit.
Az eredmények a Mikulás számára elég lehangolóak. A tanulmány szerint a Mikulás szerepben megnövekedett az esések kockázata a testtartás instabilitása és egyenetlen járás miatt. A kognitív feladatok tovább rontották a teljesítményüket. Amikor arra kérték őket, hogy emlékezzenek a rénszarvasok nevére, ezek a fiatal, 30 év körüli Mikulások lassabban és szabálytalanabbul jártak, ami növelte az esés kockázatát.
Sajnos a Mikulások, mindamellett hogy háztetőkön járnak és cipelik a súlyt, még az ajándéklistát is folyton ellenőrizniük kell. Ez a többletfeladat ismét növeli az idősek esésének kockázatát.Ha ráadásul arra is figyelniük kell, hogy ki a rossz és ki a jó, a hirtelen fellépő érzelmek és a stressz szintén fokozhatja az esés kockázatát.
Bár sokan közülünk valószínűleg nem igazán aggódnak a Mikulás egészsége miatt, a tanulmány tartalmaz néhány tanulságot az ünnepekre mindannyiunk, de főként a 65 évesnél idősebbek számára.
- Az idősebb felnőtteknek tisztában kell lenniük az esések magasabb kockázatával, különösen, ha séta közben túlterheltnek érzik magukat vagy más feladatok vonják el a figyelmüket.
- Ne cipekedjen túl sokat! Vegye számításba az tis, mit visel! Még ha nem is öltözik mikulásjelmezbe, a nehéz téli kabátok ugyanolyan megterhelőek lehetnek, és instabilitást és egyensúlyhiányt okozhatnak.
- Egyszerre csak egy feladatra koncentráljon, különösen gyaloglás vagy vezetés közben. A többfeladatos munkavégzés mindannyiunkat lassabbá és szórakozottabbá tesz, ami további koordinációs és biztonsági kockázatokat jelent.
- Próbálja ki a jógát, a tai chi-t vagy az erőnléti vagy aerob edzés más formáit! A jó hír az, hogy a jóga javítja az egyensúlyt, a járást és a testtudatot – mindezek csökkentik az esések kockázatát. A jóga erősíti a propriocepciót, a testhelyzet ismeretének érzékszervi készségét. Az időseknél végzett jógával kapcsolatos tanulmányok szerint a jóga javítja az egyensúlyt, a mobilitást és a fájdalmat, valamint csökkenti az eséstől való félelmet.
Forrás: https://www.psychologytoday.com/us/blog/urban-survival/201512/is-why-santa-should-do-yoga